<< Previous lot Next lot >>
Lot 6053

Estimate: 750 EUR   |   Starting price: 600 EUR Price realized: 1'300 EUR
GROSSBRITANNIEN. ENGLAND, AB 1707 GROSSBRITANNIEN, AB 1801 VEREINIGTES KÖNIGREICH. George III, 1760-1820. Guinea 1798, London. "Spade-Guinea". Fünfter Typ. 8,39 g. Fb. 356; Schl. 42; Seaby 3729.
Prachtexemplar. Vorzüglich-Stempelglanz