Online bidding ends:  1 June 2019 09:00 CEST

<< Previous lot Next lot >>
Lot 96

Estimate: -   |   Starting price: 3'000 EUR
Michael Apafi (1661-1690)
Aranyforint /Goldgulden/
Ungarn, Siebenbürgen, Transylvania
Aranyforint /Goldgulden/, (Au), 1684, Fogaras /Fogarasch/
Av: MIC:APAFI - D:G:P:TRA•
Rv: PAR•REG•HVNGA• DO•&SICV•CO•1684 alul verdejegy /unten Mzz./ A-F.
3,40 g
Resch: 251, Huszár E.: 700, Unger E.: 452b, Frb.: 446,
, 18 aranykorona! /Goldkronen/ Goldpatina!, vorzüglich